Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: wiązówka błotna na artretyzm i problemy trawienne

Zioła w służbie zdrowiu: wiązówka błotna na artretyzm i problemy trawienne

Wiązówka błotna (łac. Filipendula ulmaria, synonimicznie również Spiraea ulmaria) to roślina rosnąca wzdłuż brzegów rzek i potoków. Jej pachnące kremowe kwiaty od wieków wykorzystywano do celów kulinarnych i medycznych. We współczesnym ziołolecznictwie jest sotsowana głównie przy rozmaitych dolegliwościach żołądkowych oraz dla złagodzenia objawów zapalenia stawów.
Zioła w służbie zdrowiu: wiązówka błotna na artretyzm i problemy trawienne  [Fot. Starover Sibiriak - Fotolia.com]
Wiązówkę ceniono za przyjemny smak i aromat (migdałową woń liści), ale także właściwości lecznicze. Co ciekawe, to z tej rośliny w XIX wieku po raz pierwszy wyizolowano salicylan, który obecnie jest produkowany syntetycznie i znajduje się w popularnych niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, np. Polopirynie czy Aspirynie (sama nazwa tego leku wywodzi się ze „spiraea ulmaria")

Wiązówka błotna: zastosowanie

Wiązówka błotna zawiera m. in. olejki eteryczne, flawonoidy, polifenole, taniny, a także kumarynę i witaminę C. Wykazuje działanie: przeciwzapalne, tonizujące, moczopędne i wiatropędne, zobojętniajace kwasy, antyseptyczne, napotne, rozluźniające. Zawarte w ziele związki salicylanowe łagodzą ból i stany zapalne, inne substancje znajdujące się w nim chronią błony śluzowe wyściełające przewód pokarmowy, zaś taniny działają ściągająco w jelitach. Wiązówka może zmniejszyć odczuwanie bólu, łagodzi stany zapalne, wspomaga oczyszczanie organizmu.

Wśród dolegliwości i chorób, przy których roślina jest pomocna, wymienia się: gorączkaę ból, reumatyzm, problemy z oddychaniem, niestrawność, wrzody, zapalenie stawów, choroby skóry i biegunkę, zespół jelita drażliwego, zgagę, nieżyt żołądka, obrzęk, zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej, zatrzymywanie płynów w organizmie, kamienie nerkowe.

Wiązówka błotna: dawkowanie

Herbatę przygotowuje się parząc przez kilkanaście minut jedną do dwóch łyżeczek suszonego zioła. Zaleca się picie takiego naparu trzy razy dziennie.

Jeśli chodzi o formę nalewki, np. przy zapaleniu stawów, poleca się zażywanie jednego do czterech ml specyfiku trzy razy dziennie.

Wiązówka błotna: bezpieczeństwo

Nie zaleca się stosowania wiązówki u osób z nadwrażliwością na salicylany lub siarczyny, a szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z astmą. Zioło może zwiększać ryzyko krwawienia przy podawaniu z lekami przeciwpłytkowymi lub przeciwzakrzepowymi i z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • rona:

    Acard - dziwne objawy

    Acard biorę od paru dni i źle się po nim czuję-mam lekkie zawroty głowy,jestem osłabiona,mam kłopoty z koncentracją i ogólnie jestem "rozbita." Czuję też większe szumy i drętwienie lewej strony głowy. Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy
Blog