Johimba jest znana i stosowana w Afryce jako lekarstwo od starożytności. Roślinę wykorzystywano do różnych celów, m. in. na gorączkę, kaszel, czy choroby serca. Niedawno ustalono, że moze być pomocna przy łagodnej depresji oraz zaburzeniach erekcji.
![Zioła w służbie zdrowiu: johimba na depresję i zaburzenia erekcji [Fot. Elenathewise - Fotolia.com] Zioła w służbie zdrowiu: johimba na depresję i zaburzenia erekcji [Fot. Elenathewise - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Ziola-w-sluzbie-zdrowiu-johimba-na-depresje-i-zaburzenia-erekcji_img5ac220713eb00.jpg)
Johimba rośnie w południowo-zachodniej Nigerii, Kamerunie, Gabonie i Kongo. Jest wysokim, wiecznie zielonym drzewem. Do celów leczniczych wykorzystuje się głównie korę
Istnieją obawy, że roślina może być zagrożona z powodu jej nadmiernego zbioru w celach leczniczych.
ZastosowanieJohimba zawiera alkaloid o nazwie johimbina, który stanowi główny aktywny składnik rośliny.
Zasadnicze działanie rośliny to blokowanie receptorów adrenergicznych alfa-2, które są związane z częścią współczulną autonomicznego układu nerwowego. Substancja oddziałuje na układ nerwowy i powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych. Jej działanie prowadzi do napłynięcia krwi do prącia, dlatego też pomaga przy
zaburzeniach erekcji.
Co więcej, johambina hamuje oksydazę monoaminową, enzym występujący w wielu tkankach. Zaburzenia działania tego enzymu mają związek z rozwojem
problemów psychicznych i zaburzeń w poziomie ciśnienia tętniczego.
Poza tym johimba może pomóc w utracie na wadze i poprawie wyników sportowych. Stosuje się ją także na: wyczerpanie, ból w klatce piersiowej, ból nerwu cukrzycowego.
DawkowanieZaleca się, aby stosowanie johimby odbywało się pod nazdorem lekarza. Standardowa bezpieczna dawka specyfiku to 15-30 mg.
BezpieczeństwoNiepożądane skutki uboczne zażywania johimby są relatywnie rzadkie, mogą jednak obejmować: zawroty głowy, nudności, bezsenność,
lęk,
podwyższone ciśnienie krwi i przyspieszone bicie serca.
Przekroczenie bezpiecznej dawki substancji, tj. zażycie ponad 40 mg specyfiku, może skutkować utratą funkcji mięśni, dreszczami i zawrotami głowy. Poza tym u niketórych pacjentów odnotowano takie efekty, jak: halucynacje, nadciśnienie, kołatanie serca i niepokój także przy stosowaniu dawek uważanych za bezpieczne.
Nie zaleca się też jedzenia określonych produktów podczas przyjmowania johimby, chodzi głównie o te, które zawierają tyraminę, czyli np. pepperoni, sery (np. cheddar, ementaler, camembert), marynowane, solone i wędzone ryby, wątróbka, banany, awokado, etc. Zjedzone wraz ze wspomnianym specyfikiem mogą skutkować niebezpiecznie wysokim poziomem ciśnienia krwi.
Wreszcie, trzeba zachować szczególną ostrożność w zażywaniu johimby przy jednoczesnym stosowaniu antydepresantów - konieczna jest konsutacja z lekarzem.
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »