Alpinia, zioło z rodziny Imbirowatych, jest znana w Europie od kilku wieków, jednak jej pochodzenie odkryto w 1870 roku, gdy znaleziono i zbadano ją w pobliżu Tung-Sai, na południu Chin, a następnie na wyspie Hainan. Tradycyjne zastosowania zioła obejmowało leczenie: wzdęć, dyspepsji (niestrawności), wymiotów, nadciśnienia, wreszcie rozmaitych chorób układu pokarmowego.
Tradycyjne zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że
zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.
Alpinia może być pomocna przy następujących dolegliwościach: choroby alergiczne, anafilaksja,
nadciśnienie, stany zapalane, zakażenia pasożytnicze, zapalenie stawów, rak, choroby sercowo-naczyniowe,
demencja,
cukrzyca,
niestrawność, gorączka, wzdęcia, zaburzenia przewodu pokarmowego, hiperlipidemia, zaburzenia jelitowe,
białaczka, nudności, zaburzenia neurologiczne, choroba morska, choroby skóry, owrzodzenia. Ponadto zioło wykazuje działanie: przeciwbólowe, bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwskurczowe, przeciwutleniające, pobudzające.
DawkowaniePoniżej podane dawki nie są uzasadnione badaniami naukowymi, ale tradycyjny zastosowaniem i opiniami biegłych. Typowa dawka alpinii to jedna filiżanka herbaty wypijana 30 minut przed posiłkami. Herbatę przygotowuje się zaparzając 0,5-1 grama zioła w 150 ml gorącej wodzie przez 10 minut.
Nie ma obecnie wystarczających dowodów naukowych, aby zalecić stosowanie zioła u dzieci.
BezpieczeństwoAlpinia jest powszechnie uważana za dobrze tolerowaną, choć zanotowano określone skutki uboczne, wśród nich są: obniżenie ciśnienia krwi, świąd, powolne ruch, diureza, dłuższy czas snu. Zauważono także podwyższoną ilość krwinek czerwonych u osób stosujących alpinię.
Zioła nie poleca się u pacjentów ze stwierdzoną alergią. Ponadto rekomenduje się ostrożność w stosowaniu alpinii u osób chorych na cukrzycę, u pacjentów zażywających leki obniżające poziom cukru, u chorych na zaburzenia równowagi elektrolitowej, u ludzi z niskim ciśnieniem krwi.
InterakcjeAlpinia może zwiększyć produkcję kwasu żołądkowego, a tym samym zmniejszać skuteczność leków zobojętniających, w tym H2-blokerów. Zioło może również wchodzić w interakcje z inhibitorami pompy protonowej (IPP).
Ponieważ u osób stosujących alpinię notuje się zmniejszenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi, zaleca się zachowanie ostrożności w przypadku pacjentów przyjmujących leki, które zmieniają ciśnienie krwi ze względu na ryzyko działań dodatkowych.
Ponadto roślina może działać jako środek moczopędny. U pacjentów przyjmujących inne leki, które mają podobny efekt, należy więc ograniczyć zażywanie alpinii. Co więcej zioło może obniżyć poziom cukru we krwi. Trzeba zatem zachować ostrożność u pacjentów z cukrzycą, którzy przyjmują leki doustne zmniejszające stężenie cukru we krwi lub insuliny.
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »