Jeśli regularnie ćwiczysz, obniża się u ciebie poziom stresu, rzadziej zmagasz się z objawami depresji i rzadziej doświadczasz zaburzeń nastroju, mówią uczeni z Uniwersytetu Yale w New Haven.
Aktywność fizyczna, jeśli jest podejmowana regularnie, pomaga osiągnąć lepsze samopoczucie psychiczne. Co istotne, nie trzeba, a nawet nie warto podporządkowywać treningom całego życia, nadmiar wysiłku może wręcz szkodzić. Dobre efekty uzyskuje się, gdy poświęca się na ćwiczenia do 90 minut na sesję i nie więcej niż 5 razy w tygodniu.
Autorzy przejrzeli zbierane przez kilka lat dane medyczne ponad miliona ludzi. Szczególnie wzięto pod uwagę informacje na temat długości i intensywności podejmowanych ćwiczeń, a także poziomu doświadczanego
stresu, zaburzeń nastroju oraz objawów
choroby psychicznej.
Okazało się, że osoby regularnie trenujące doświadczały średnio 1,5 dnia osłabienia nastroju czy zaburzeń przypominających te
depresyjne, tymczasem ludzie, którzy niesystematycznie anagażowali się w ćwiczenia, doświadczali przeciętnie 3,4 takich dni.
Co istotne, wszelka aktywność fizyczna dobrze wpływała na samopoczucie psychiczne, choć najbardziej skuteczne okazywały się działania podejmowane wraz z innymi ludźmi, np. wspólna
jazda na rowerze czy
aerobik.
Uczeni podkreślają, że depresja stanowi coraz poważniejszy problem w wymiarze globalnym, dlatego pilnie trzeba znaleźć powszechnie dostępny i wysoce skuteczny sposób na łagodzenie efektów stresu i zmniejszenie objawów depresji. Według autorów, dobrą strategią może być upowszechnianie programów treningowych dostosowywanych do ludzi w różnym wieku i o różnym stanie zdrowia fizycznego.
Jednocześnie badacze dostrzegli, że nadmiar ćwiczeń jest szkodliwy. W przypadku osób, które trenowały ponad pięć razy w tygodniu lub ich sesje treningowe trwały ponad 90 minut, odnotowany wyższy poziom zagrożenia zaburzeniami psychicznymi.
O badaniach mmożna przeczytać w magazynie The Lancet Psychiatry.
Na podstawie:
Association between physical exercise and mental health in 1·2 million individuals in the USA between 2011 and 2015: a cross-sectional study
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »