Strona głównaZdrowieWiększość lekarzy chorób płuc nie pali

Większość lekarzy chorób płuc nie pali

Tylko 10 proc. lekarzy chorób płuc w Polsce obecnie pali papierosy – wynika z ankiety dotyczącej palenia papierosów przeprowadzonej wśród uczestników tegorocznego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Inicjatorem ankiety był Ogólnopolski Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech".
Podczas tegorocznego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc w Opolu z inicjatywy Ogólnopolskiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego "Głęboki Oddech" przeprowadzono ankietę dotyczącą nałogu palenia papierosów wśród 406 specjalistów chorób płuc.

Wyniki badań są bardzo optymistyczne. Tylko 10 proc. lekarzy chorób płuc, w tym 12,7 proc. mężczyzn i 8,8 proc. kobiet, obecnie pali papierosy. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, ponieważ niepalący lekarze nie tylko radami, ale i osobistym przykładem skłaniają palących pacjentów do zaprzestania palenia.

"Chyba w żadnym innym zawodzie świadomość, że palenie szkodzi nie jest tak duża jak wśród lekarzy" – mówi prof. Jan Zieliński – Koordynator programu "Głęboki Oddech".

"W każdym kraju, w którym liczba palaczy papierosów stale się zmniejsza, pierwszą grupą, która przestawała palić byli lekarze, a wśród nich pierwszymi byli specjaliści chorób płuc" – dodaje profesor.

"Głęboki Oddech" – Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech" na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów.

Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Joanna Papiernik / Głęboki Oddech

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • mariusz65:

    Jak rzucić palenie?

    Jestem palaczem od dawna, niestety mójej chorobie powininem nie palic, tylko jak to zrobić... Macie jakieś sprawdzone sposoby, jak Wy rzuciliście palenie? Doskonale zdjaę sobie sprawę, że najpierw trzeba sobie w głowie poukładać ale jednak ja potrzebuje rady, pomocy dodatkowej by mi sie udało. Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy
Blog