Dobre odżywianie się, ćwiczenie i utrzymywanie dobrego zdrowia fizycznego pomaga mózgowi w starzeniu się w zdrowiu.
![W zdrowym ciele w zdrowy duch - stan fizyczny wpływa na ryzyko demencji [© olezzo - Fotolia.com] W zdrowym ciele w zdrowy duch - stan fizyczny wpływa na ryzyko demencji [© olezzo - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/W-zdrowym-ciele-w-zdrowy-duch-8211-stan-fizyczny-wplywa-na-ryzyko-demencji_img55a058dd7baa7.jpg)
Nie tylko intelektualne wyzwania pomagają w opóźnianiu objawów demencji. Okazuje się, że łacińska sentencja „mens sana in corpore sano" („w zdrowym ciele zdrowy duch") ma odzwierciedlenie w rzeczywistości -dobre zdrowie fizyczne naprawdę przekłada się na mentalne funkcjonowanie.
Jak podaje amerykańskie Stowarzyszenie
Alzheimera, szacuje się, że obecnie 47 milionów ludzi na świecie żyje z demencją, a liczba ta ma się potroić do 2050 roku.
Współczesna medycyna nie jest w stanie powstrzymać rozwoju demencji, w tym choroby Alzheimera, ale każdy może podjąć kroki w celu wzmocnienia zdolności myślenia, rozwiązywania problemów i ochrony
pamięci, mówi Heather Snyder ze Stowarzyszenia Alzheimera.
Ważne znaczenie w opóźnianiu objawów demencji ma też nasz stan fizyczny. Utrzymanie zdrowia serca i układu krążenia wydaje się być kluczowym czynnikiem w ochronie możliwości umysłowych, mówi dr Mary Ann Bauman z American Stroke Association.
Naukowcy sądzą, że teraz mikro-udary, małe osłabienia przepływu krwi do mózgu, z czasem mogą intensyfikować szkody w tkance mózgowej, które przekładają się na osłabienie możliwości poznawczych.
Aby ograniczyć ryzyko rozwoju
demencji, w tym choroby Alzheimera, Stowarzyszenie Alzheimera radzi:
- Regularne podejmowanie aktywności fizycznej. Liczne badania wiążą ćwiczenia ze zmniejszeniem ryzyka osłabienia zdolności mózgu.
- Rzucenie palenia papierosów. Palenie zwiększa ryzyko zaburzeń funkcji mózgu, a porzucenie tego nałogu może zmniejszyć to prawdopodobieństwo do poziomu porównywalnego do ludzi, którzy nigdy nie palili.
- Osłabianie czynników, które mogą mieć wpływ na zdrowie serca. Przewlekłe problemy, takie jak otyłość, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i cukrzyca wpływają zarówno na działanie mózgu, jak i serca.
- Wysypianie się. Badania wiążą bezsenność z problemami z pamięcią i myśleniem.
- Dbanie o zdrowie psychiczne. Depresja, lęk i stres może przyspieszyć starzenie się mózgu, jeśli pozostawia się je bez leczenia. Gdy hormony stresu są produkowane w nadmiarze, mózg szybciej się kurczy.
- Ochronę głowy. Urazy głowy, które skutkują np. wstrząśnieniem mózgu, mogą zwiększać ryzyko rozwoju otępienia. Warto pamiętać o zapinaniu pasów i używaniu kasku podczas jazdy na rowerze lub uprawiania sportów kontaktowych.
- Jedzenie niskotłuszczowej diety bogatej w owoce i warzywa. Dobra dieta może pomóc w ograniczeniu prawdopodobieństwa rozwoju i osłabieniu objawów już istniejących przewlekłych chorób, a w efekcie sprzyjać funkcjonowaniu mózgu. Dieta istotnie wpływa nie tylko na ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych, ale i szanse na długowieczność.
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »