Uczeni po raz pierwszy pokazali, w jaki sposób powstają uszkodzenia DNA, które mogą wystąpić w skórze w związku z ekspozycją na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe słońca. Uszkodzenia te skutkować mogą i problemami ze zdrowiem (nowotworem), i szybszym starzeniem się (zmarszczkami).
![Uwaga na słońce. Nieostrożność grozi nie tylko zmarszczkami ale też rakiem [© Cherries - Fotolia.com] Uwaga na słońce. Nieostrożność grozi nie tylko zmarszczkami ale też rakiem [© Cherries - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Uwaga-na-slonce-Nieostroznosc-grozi-nie-tylko-zmarszczkami-ale-tez-rakiem_img5599b6a6bd43d.jpg)
Badania na ludzkich liniach komórkowych skóry pokazują spectrum uszkodzenia ultrafioletowego w komórkach należących zarówno skóry właściwej, jaki naskórka.
Nasza skóra starzeje się na skutek stałej ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ promieniowanie UV przenika komórki i zwiększa liczby szkodliwych
wolnych rodników, szczególnie reaktywnych form tlenu.
Gdy wolnych rodników jest bardzo dużo, czynią znaczące spustoszenia, ponieważ mogą spowodować uszkodzenie DNA w naszych komórkach.
Jeśli taki proces jest intensywny i powtarzany, prowadzi do nagromadzenia uszkodzeń DNA, szczególnie w mitochondriach, tj. centrach energetycznych komórek, które przyspieszają starzenie się i niszczą włókna budujące tkankę skóry, czyli kolagen i elastynę, a to prowadzi do
zmarszczek.
Przeprowadzone testy wskazują też, szkody wyrządzone przez reaktywne formy tlenu mogą inicjować i nasilać rozwój
nowotworów skóry.
- Ponieważ byliśmy w stanie przeanalizować całe spektrum promieniowania UVA i UVB wywołujące uszkodzenia DNA w „bateriach" komórek skóry człowieka, jest to nieocenione narzędzie dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego oraz do badań anty-aging - mówi profesor Mark Birch-Machin z Newcastle University w Wielkiej Brytanii.
Od lat eksperci powtarzają, że ekspozycja na słońce powinna być ostrożna i dobrze kontrolowana. Jeśli nie konieczności, nie należy przebywać na zewnątrz w okresie najsilniejszego nasłonecznienia i trzeba używać kosmetyków ograniczających działanie
promieniowania UV.
Wyniki badań opublikowano w magazynie Society for Investigative Dermatology.