Trening siłowy jest bardzo przydatny wszystkim tym, którzy walczą o dobrą figurę.
![Trening siłowy kluczem do walki z otyłością brzuszną [© markomarko40 - Fotolia.com] Trening siłowy kluczem do walki z otyłością brzuszną [© markomarko40 - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Trening-silowy-kluczem-do-walki-z-otyloscia-brzuszna_img549ddf0563c53.jpg)
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że mężczyźni, którzy przez dwadzieścia minut dziennie wykonywali
trening siĹowy, cechowali się mniejszym wzrostem tkanki tłuszczowej wraz z wiekiem w porównaniu z tymi, którzy spędzili tyle samo czasu jedynie na ćwiczeniach aerobowych.
Połączenie treningu siłowego i
aerobowego daje optymalne rezultaty, mówią eksperci. Jakkolwiek aktywność aerobowa daje lepsze efekty w zakresie pozbywania się tkanki tłuszczowej niż ćwiczenia siłowe, wykonywanie także tych ostatnich daje najsilniejszy skutek.
Naukowcy badali aktywność fizyczną, masę ciała i obwód talii 10,5 tysięcy zdrowych mężczyzn w wieku powyżej 40 lat. Badania prowadzono w latach 1996 - 2008.
- Upływ czasu jest związany z sarkopenią, utratą masy mięśni szkieletowych. Ocena samej masy ciała jest niewystarczająca do badania zdrowego procesu starzenia się - wyjaśnia Rania Mekary z Harvard School of Public Health's Department of Nutrition. Pomiar
obwodu talii jest lepszym wskaźnikiem zdrowego składu ciała u osób starszych. Wykonywanie treningu oporowego w połączeniu z ćwiczeniami aerobowymi może pomóc ludziom starszym w zmniejszeniu ilości tłuszczu w jamie brzusznej i zwiększeniu lub zachowaniu masy mięśniowej - dodaje Mekary.
Ci uczestnicy, którzy zwiększyli ilość czasu poświęcanego na trening siłowy do 20 minut dziennie, mieli mniejszy przyrost w talii (-0,67 cm) w porównaniu z mężczyznami, którzy podobnie wydłużyli ćwiczenia aerobowe (-0,33 cm) oraz panami wykonującymi prace w ogródku lub ćwiczącymi wchodzenie po schodach (-0,16 cm). Mężczyźni, którzy prowadzili siedzący tryb życia, zyskiwali najwięcej tłuszczu w talii.
Wyniki badań opublikowano w magazynie Obesity.
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »