Badania, których wyniki opublikowano w magazynie „The New England Journal of Medicine", miały na celu analizę wpływu różnych form rekreacji na ryzyko wystąpienia demencji w starszym wieku. Naukowcy odkryli, że często praktykowany taniec był jedyną aktywnością fizyczną z 9 badanych, która znacząco zmniejszyła ryzyko demencji u uczestników badania.
![Terapeutyczne funkcje tańca [© Monkey Business - Fotolia.com] Terapeutyczne funkcje tańca](http://www.senior.pl/Terapeutyczne-funkcje-ta-ca_leadimg26afc68cfd5634c1d502612af9a506ae.jpg?1305672715)
Jak mówi główny autor badania, Joe Verghese, profesor neurologii na Albert Einstein College of Medicine, nie jest jasne, dlaczego taniec okazał się mieć taki efekt, ale przypuszcza się, że w przeciwieństwie do innych aktywności fizycznych, taniec również wiąże się jednocześnie ze znacznym wysiłkiem umysłowym i interakcjami społecznymi. Tego rodzaju stymulacja zaś zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję.
Taniec wydaje się również pomagać pacjentom z chorobą Parkinsona, uważają pracownicy Instytutu Rehabilitacji (Rehabilitation Institute) w Chicago. Leczącym się tu pacjentom proponuje się kursy tańca. Taka aktywność pomaga w znalezieniu nowych sposobów poruszania się i poprawie szybkości. Początkowo instruktorzy wprowadzają powolne ruchy podobne do baletu. Pacjentom proponuje się nawet obejrzenie zespołu Joffrey Ballet - wszak profesjonaliści mogą zainspirować...Z czasem „uczniowie" zyskują większą mobilność i są bardziej pewni siebie.
Taniec jako aktywność „lecznicza" nie stanowi novum. Ta nietypowa terapia zrodziła się kilka dekad temu, kiedy Marian Chace zaczęła wykorzystywać taniec w leczeniu pacjentów psychiatrycznych z St. Elizabeths Hospital w Waszyngtonie w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Chace prowadziła kurs „Taniec w celu komunikacji" („Dance for Communication") dla weteranów II wojny światowej umożliwiając im w taki sposób przekazać uczucia, które - zwłaszcza dla chorych psychicznie i mających doświadczenia traumatyczne ludzi - mogą być trudne do zwerbalizowania. Chace była współzałożycielką Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii Tańcem (American Dance Therapy Association), które powstało w 1966 roku. Taniec i terapia ruchowa są wykorzystywane do osiągania korzyści psychologicznych - wzmagają powstawanie emocjonalnych związków między ludźmi. Dziś taniec jest stosowany w terapii wielu rozmaitych dolegliwości - od zaburzeń żywienia poprzez depresję aż po autyzm.
Terapeuci wykorzystujący taniec w swej pracy uważają, że istnieje silny związek między ciałem a umysłem, zaś taniec umożliwia ludziom pokazanie w sposób ekspansywny i zewnętrzny tego, co dzieje się w ich wnętrzu. To działa podobnie, jak terapia słowna, w której pacjenci korzystają z siły wypowiedzi, by wyrazić uczucia i złagodzić dyskomfort psychiczny lub ból. Taniec spełnia podobną funkcję, pomaga rozwijać fizyczne „słownictwo", by wyrazić emocje.
Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »