Strona głównaZdrowieStan przedcukrzycowy grozi chorobami serca i przedwczesną śmiercią

Stan przedcukrzycowy grozi chorobami serca i przedwczesną śmiercią

Stan przedcukrzycowy ma związek ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i wcześniejszej śmierci.
Stan przedcukrzycowy grozi chorobami serca i przedwczesną śmiercią [fot. Pamula REEVES-BARKER from Pixabay]
Przed rozwinięciem się cukrzycy powstaje tzw. stan przedcukrzycowy, czyli sytuacja, w której poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie jest na tyle wysoki, aby można go było uznać za oznaczający cukrzycę. Szacuje się, że do 2030 roku ponad 470 milionów ludzi na całym świecie będzie miało stan przedcukrzycowy, a u nawet 70 proc. z nich ostatecznie rozwinie się cukrzyca typu 2.

Chińscy medycy postanowili sprawdzić związek między stanem przedcukrzycowym a ryzykiem chorób serca i przedwczesnego zgonu. Ocenili go na podstawie danych 10 milionów osób w różnym wieku, o różnej płci i odmiennych stylach życia.

Obliczono, że w ciągu dekady obecność stanu przedcukrzycowego wiązała się ze zwiększonym o 13 proc. ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny i o 15 proc. zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia. Stan ten oznaczał też wyższe zagrożenie chorobą wieńcową i udarem mózgu.

To nie wszystko. W przypadku osób z chorobami serca stan przedcukrzycowy wiązał się ze zwiększeniem o 36 proc. ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny i o 37 proc. ryzyka pogłębienia chorób sercowo-naczyniowych.

Odkryto też, że zaburzona tolerancja glukozy po jedzeniu wiązała się z wyższym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn, choroby wieńcowej serca i udaru niż niewłaściwy poziom glukozy na czczo.

Na podstawie: Prediabetes linked to increased risk of heart disease and death

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • leciwy:

    Wynik badania glukometrem

    Dzień dobry. Stosuję do badania stężenia glukozy glukometr Accu-Check Active. W instrukcji dot. pasków, na żółtym tle, napisano między innymi: "glukometr wyświetla wyniki około 11% wyższe".
    Rozumiem: otrzymany wynik powinienem podzielić przez 1,11.
    W internecie znalazłem wiele sprzecznych informacji...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy
Blog