Strona głównaZdrowieSok z buraków zwiększa siłę mięśni u chorych na serce

Sok z buraków zwiększa siłę mięśni u chorych na serce

Wysoka ilość azotanów występujących w soku z buraków skutkuje silnym wzrostem siły mięśni u chorych na serce.
Sok z buraków zwiększa siłę mięśni u chorych na serce [© Dani Vincek - Fotolia.com] Azotany są przetwarzane w organizmie w tlenek azotu, który pomaga rozkurczać naczynia krwionośne i poprawia przemianę materii. Związki te znajdują się w burakach i zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak.

Odkryto już, że azotany w burakach i zielonych warzywach liściastych zwiększają wydajność mięśni u sportowców. Teraz uczeni z Washington University School of Medicine w St. Louis wykazali, że substancje te mogą być korzystne dla osób z niewydolnością serca, dolegliwością, która jest diagnozowana, gdy serce nie jest w stanie pompować odpowiedniej do prawidłowego funkcjonowania ilości krwi.

Dziewięcioro pacjentów otrzymało zagęszczony sok z buraków. Dwie godziny później, odnotowano wzrost o 13 procent mocy mięśni, które rozciągają się w kolanie. Naukowcy odkryli również znaczace korzyści, gdy mięśnie wykonywały szybkie, intensywne działania.

Dla dobrego sprawdzenia efektów napoju, na jeden do dwóch tygodni przed testami tym samym uczestnikom podano dziewięć sok z buraków, z którego usunięto azotany.

- Chcemy pomóc sprawić, by ludzie byli silniejsi, bo siła jest ważnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia bez względu na to, czy ludzie mają niewydolność serca, raka lub inne choroby. Generalnie fizycznie mocniejsze osoby żyją dłużej - mówi Linda R. Peterson z Washington University School of Medicine, współautorka badań.

Uczeni oszacowali korzyści z soku z buraków porównując skutki jego picia do efektów wykonywania ćwiczeń. Okazało się, że napój daje podobne korzyści dla pacjentów z niewydolnością serca jak ich trzymiesięczne treningi siłowe.

Dalsze testy mają pokazać, czy azotany naturalnie występujące w produktach mogą mieć również dobry wpływ na poprawę siły osób starszych. Elementem procesu starzenia się jest osłabienie mięśni - stają się wolniejsze i mniej wydajne. Powyżej pewnego wieku ludzie tracą około 1 procent funkcji mięśni rocznie. A słabe mięśnie oznaczają wyższe ryzyko zagrażającego zdrowiu i życiu upadku. Być może da się temu zaradzić do pwnego stopnia zwiększając siłę mięśni dzięki burakom, spekulują eksperci.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Circulation: Heart Failure.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy
Blog