Strona głównaZdrowiePrzed chorobami serca uchroni... częstsze mycie zębów

Przed chorobami serca uchroni... częstsze mycie zębów

Mycie zębów trzy lub więcej razy dziennie istotnie zmniejsza ryzyko migotania przedsionków i niewydolności serca.
Przed chorobami serca uchroni... częstsze mycie zębów [fot. Capri23auto z Pixabay]
Wiele dotychczasowych analiz naukowych pokazało, że zdrowie jamy ustnej ma istotny wpływ na ryzyko rozwoju różnych chorób. Niedostateczną higienę jamy ustnej, a dokładniej obecność w niej określonych bakterii, wiąże się m. in. z ryzykiem raka trzustki i przełyku, a także z zaburzeniami funkcji układu oddechowego. Podobnie ustalono, że stan zębów i dziąseł ma znaczenie dla poziomu zagrożenia chorobami serca. Potwierdzają to kolejne testy.

Wcześniejsze badania wykazały obecność bakterii z jamy ustnej w skrzepach krwi osób, które doznały udaru, a także pozwoliły powiązać poważne choroby dziąseł ze znacznie wyższym ryzykiem nadciśnienia. Odkryto też, że obniżenie ilości dobroczynych bakterii w jamie ustnej także prowadzi do nadciśnienia.

Nowe badania sugerują, że regularne szczotkowanie zębów ma przełożenie na niższe zagrożenie niewydolnością serca oraz migotania przedsionków.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej może wywoływać przemijającą bakteriemię (zakażenie krwi bakteriami) i ogólnoustrojowe zapalenie, które sprzyja migotaniu przedsionków oraz niewydolności serca, ostrzegają uczeni.

Badacze przeanalizowali dane ponad 160 tysięcy ludzi w wieku 40-79 lat, którzy na początku analiz nie mieli historii wspomnianych wyżej problemów z układem sercowo-naczyniowym. Uczestnicy zdali dokładne relacje z prowadzonego stylu życia, zdrowia jamy ustnej i nawyków dotyczących higieny jamy ustnej. Ponadto zostali poddani badaniom krwi, badaniom moczu i pomiarom ciśnienia krwi.

Ustalono, że mycie zębów trzy razy lub więcej dziennie wiązało się z o 10 proc. niższym ryzykiem na rozwój migotania przedsionków i o 12 proc. niższym prawdopodobieństwem niewydolności serca. Szczotkowanie samo w sobie mogło mieć takie ochronne efekty, ponieważ autorzy wzięli również pod uwagę inne czynniki wspomnianych chorób, takie jak wiek, płeć, status społeczno-ekonomiczny, aktywność fizyczna, spożycie alkoholu, wskaźnik masy ciała, etc.

Na temat tych badań można przeczytać w European Journal of Preventive Cardiology.

Na podstawie: Brushing your teeth may keep your heart healthy

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy
Blog