Regularna medytacja i inne duchowe - w tym religijne - praktyki mogą skutkować pogrubieniem kory mózgowej, co z kolei może chronić przed depresją - szczególnie dotyczy to osób mających predyspozycje do choroby, wynika z badań Teachers College przy Columbia University.
W badaniach wzięły udział 103 osoby z wysokim lub niskim ryzykiem
depresji, które oceniano na podstawie wywiadu rodzinnego. Uczestników pytano, jak wysoko cenią religię lub
duchowość. MRI mózgu wykazały grubszą korę mózgową u osób, które przywiązywały większą wagę do religii i duchowości niż u pozostałych. Co ciekawe, grubsza kora została odnotowana dokładnie w tych samych obszarach mózgu, w których była cieńsza u osób z wysokim ryzykiem depresji.
Jakkolwiek potrzebne są dalsze badania, wyniki sugerują, że duchowość czy
religijność mogą chronić przed poważną depresją poprzez pogrubienie kory mózgowej i przeciwdziałanie zmniejszaniu jej objętości, co często występuje w przypadku poważnej depresji.
„To nowe badanie łączy niezwykle dużą ochronną wartość duchowości i religijności z poprzednimi ustaleniami, w których zidentyfikowano znaczne obszary przerzedzania kory w określonych obszarach mózgu u osób z rodzin o wysokim ryzyku poważnej depresji" mówi prof. Lisa Miller, współautorka badań.
Poprzednie testy tego zespołu wykazały wykazały 90-procentowy spadek objawów poważnej depresji u ludzi, którzy twierdzili, że wysoko cenią duchowość lub religijność, a których rodzice cierpieli na tę chorobę. Regularne uczęszczanie do kościoła nie było tu kluczowe, ale silne osobiste znaczenie, jakie przykładano do duchowości lub religijności, w sposób najwyższy chroniło przed poważną depresją u osób z wysokim ryzykiem rodzinnym.
Na temat badań można przeczytać w magazynie JAMA Psychiatry.
Na podstawie:
Spirituality and Religion May Protect Against Major Depression By Thickening Brain Cortex
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »