Strona głównaZdrowiePraca na stojąco ma szkodliwy wpływ na ciśnienie krwi

Praca na stojąco ma szkodliwy wpływ na ciśnienie krwi

Fińskie badanie wykazało, że długotrwałe stanie w pracy miało negatywny wpływ na 24-godzinne ciśnienie krwi. Natomiast spędzanie większej ilości czasu w pozycji siedzącej podczas wykonywania obowiązków zawodowych wiązało się ze zdrowszym ciśnieniem.
Praca na stojąco ma szkodliwy wpływ na ciśnienie krwi [fot. Jon Kline from Pixabay]
Badanie sugeruje, że aktywność fizyczna w godzinach pracy może mieć większe znaczenie dla 24-godzinnego ciśnienia krwi niż rekreacyjny wysiłek. Regularne ćwiczenia są ważne dla kontrolowania ciśnienia krwi.

W szczególności bardziej intensywne, aerobowe ćwiczenia są skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi, ale także codzienna aktywność fizyczna może mieć korzystny wpływ.

Poprzednie testy wykazały, że ćwiczenia w czasie wolnym są korzystniejsze dla układu sercowo-naczyniowego niż aktywność fizyczna w pracy, która może być nawet szkodliwa dla zdrowia.

24-godzinne ciśnienie krwi ważne dla zdrowia układu krążenia

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Turku, aktywność fizyczna pracowników miejskich zbliżających się do wieku emerytalnego była mierzona za pomocą akcelerometrów noszonych przez uczestników na udzie w godzinach pracy, czasie wolnym i dniach wolnych. Ponadto u uczestników zastosowano przenośny ciśnieniomierz, który automatycznie mierzył ich ciśnienie krwi co 30 minut przez 24 godziny.

- Regularnie mierzone 24-godzinne ciśnienie krwi jest lepszym wskaźnikiem tego, jak ciśnienie obciąża serce i naczynia krwionośne w ciągu dnia i nocy. Jeśli ciśnienie jest nieznacznie wyższe w ciągu dnia i nie spada wystarczająco nawet w nocy, naczynia krwionośne zaczynają sztywnieć, a serce musi ciężej pracować, aby poradzić sobie ze zwiększonym naciskiem. Z biegiem lat może to prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia - mówi Jooa Norha, współautorka badań.

Zrób sobie przerwę od stania w ciągu dnia pracy

Najnowsze wyniki potwierdzają wcześniejsze ustalenia, że rodzaj aktywności w pracy może być szkodliwa dla serca i układu krążenia. W szczególności długotrwałe stanie może podnieść ciśnienie krwi, ponieważ organizm pobudza krążenie w kończynach dolnych poprzez zwężenie naczyń krwionośnych i zwiększenie mocy pompowania serca.

- Biurko do pracy na stojąco może być miłą odmianą od siedzenia w biurze, ale zbyt długie stanie może być szkodliwe. Dobrym pomysłem jest częstsza zmiana pozycji w ciągu dnia pracy, albo spacer co pół godziny - zaleca Norha.

Rekreacyjna aktywność fizyczna też potrzebna

Wyniki sugerują również, że praca siedząca sama w sobie niekoniecznie jest szkodliwa dla ciśnienia krwi. Eksperci podkreślają znaczenie rekreacyjnej aktywności zarówno dla pracowników biurowych, jak i budowlanych.

- Dobrze jest pamiętać, że sama aktywność fizyczna w pracy nie wystarczy. Angażowanie się w różne ćwiczenia w czasie wolnym pomaga utrzymać sprawność, dzięki czemu obciążenie związane z pracą łatwiej osłabić. Podobnie pracownicy, których praca ma głównie charakter siedzący, powinni zadbać o to, aby wykonywać wystarczającą ilość ćwiczeń w czasie wolnym - radzi Norha.

Na podstawie: Standing at work can be detrimental to blood pressure

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog