Kuchnia śródziemnomorska staje się coraz popularniejsza w Polsce. Moda na zdrowe odżywianie przybliża Polaków do potraw śródziemnomorskich, które swoją lekkością i świeżym smakiem imponują wyszukanym gustom.
Zdrowe odżywianie kojarzymy najczęściej ze zmuszaniem się do jedzenia potraw o smaku niepodobnym do znanych nam dań, do tego w małych porcjach. I tutaj możemy się mylić. Okazuje się, że wprowadzenie do naszego jadłospisu potraw śródziemnomorskich pozwoli nam delektować się sycącymi posiłkami i jednoczenie nie obciążyć żołądka ciężkostrawnymi tłuszczami. Co więcej, jedząc nietłusto, zapewnimy sobie zdrowie i świetną kondycję.
Według mistrza kuchni w restauracji il Gusto, pierwszym krokiem do przygotowania zdrowego posiłku jest zastąpienie niezdrowego tłuszczu oliwą z oliwek. Jest ona najzdrowszym ze znanych tłuszczy, jednocześnie zawiera witaminę E, która unieszkodliwia wolne rodniki. Oliwa z oliwek, najlepiej w odmianie extra virgin - z pierwszego tłoczenia - znakomicie zastąpi używane dotąd oleje, a także margarynę czy masło. Oliwa sprawdzi się jako dodatek do dań ciepłych i zimnych. Możemy wziąć przykład z Greków, którzy na śniadanie jedzą chrupiące pieczywo maczane właśnie w tym złocistym płynie.
Jeśli równie mocno co czas cenimy sobie wyszukany smak, wybierzmy się na obiad do śródziemnomorskiej restauracji, obfitującej w różnorodność lekkich i sycących potraw, które mają właściwą dla diety cechę - są zdrowe i pełne potrzebnych nam witamin. Popularne w krajach basenu Morza Śródziemnego makarony (pasty) zawierają obniżający poziom cholesterolu błonnik. Ich jedzenie chroni także przed chorobami nowotworowymi. Jedzenie makaronu nie jest tuczące, kiedy zrezygnujemy z tłustych sosów.
Kwintesencją kuchni śródziemnomorskiej są owoce morza. Krewetki, małże, homary, ostrygi są cennym źródłem potasu, fosforu, magnezu i cynku - pierwiastków niezbędnych do prawidłowej pracy układu nerwowego.
Jedną z najlepiej przyswajalnych postaci białka jest mięso ryb. Zawiera ono ważny budulec kości - wapń oraz mający wpływ na tarczycę jod. Ryby zawierają również wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, obniżające poziom ciśnienia tętniczego krwi.
Degustowanie wina do posiłku jest w kulturze śródziemnomorskiej tradycją. Wina czerwone, białe dobieramy do potraw w zależności od gustu. Na prozdrowotne właściwości wina wpływają polifenole, które działają przeciwzakrzepowo. Rozsądne spożywanie wina, szczególnie czerwonego, uchroni organizm przed chorobą wieńcową i miażdżycą
Kuchnia śródziemnomorska pomaga nam prowadzić zdrowy styl życia. Jednak, aby uczynić dietę skuteczną, powinniśmy przygotowywać posiłki oparte na kompozycji kilku potraw śródziemnomorskich, eliminując tym samym ciężkie i tłuste dania. Ważne jest także, aby spożywać śródziemnomorskie potrawy regularnie.
Źródło: il Gusto
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »