Zwykłe rośliny doniczkowe nie tylko ładnie wyglądają, ale i mogą znacząco zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza w domach i biurach, mówią eksperci University of Birmingham.
Powszechne
roĹliny domowe wystawiono na działanie dwutlenku azotu (NO2) i okazało się, że w określonych warunkach mogą zmniejszyć ilość tego związku nawet o 20 proc.
Przetestowano trzy rośliny doniczkowe łatwe w utrzymaniu i relatywnie niedrogie. Wśród nich znalazły się Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii), Dracena wonna (Dracaena fragrans) i Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia).
Każdy kwiatek została umieszczony osobno w komorze testowej zawierającej poziomy NO2 porównywalne z biurem przy ruchliwej drodze. W ciągu godziny wszystkie rośliny, niezależnie od gatunku, były w stanie usunąć około połowy NO2 z komory. Ich wydajność nie zależała od środowiska, czyli na przykład od tego, czy pomieszczenia były jasne czy ciemne, ani od tego, czy gleba była mokra czy sucha.
- Wybrane przez nas
kwiaty bardzo się od siebie różniły, jednak wszystkie wykazywały uderzająco podobne zdolności usuwania NO2 z atmosfery. To istotnie różni się od sposobu, w jaki rośliny domowe pobierają CO2 - co z kolei jest silnie uzależnione od czynników środowiskowych, takich jak pora nocna lub dzienna lub zawartość wody w ziemi - mówi dr Christian Pfrang, autor badań.
Obliczono skuteczność wspomnianych roślin dla małego (15 m3) i dużej wielkości (100 m3) pomieszczenia z różnymi poziomami wentylacji. W słabo wentylowanym niewielkim pomieszczeniu o wysokim poziomie
zanieczyszczenia pięć roślin doniczkowych obniża poziom NO2 o około 20 procent. W większej przestrzeni efekt jest słabszy - 3,5 procent, jednak można go poprawić przez dodanie większej liczby roślin.
Na podstawie: Common houseplants can improve air quality indoors