Kobiety w wieku postmenopauzalnym, które palą papierosy, lub ulegały temu nałogowi w przeszłości, są o 16% bardziej narażone na raka piersi w porównaniu do pań, które nigdy nie sięgnęły po papierosy.
![Palące kobiety bardziej narażone na raka piersi [© MarkFGD - Fotolia.com] Palące kobiety bardziej narażone na raka piersi](http://www.senior.pl/Palace-kobiety-bardziej-naraZone-na-raka-piersi_leadimgde74303386cdc6b8ed00af2b92ba2455.jpg?1299485894)
Z badań wynika również, że panie często narażone na bierne palenie także częściej chorują na nowotwór piersi.
Uczeni z West Virginia University przeanalizowali dane z badania Women's Health Initiative Observational trwającego w latach 1993-1998 i ocenili związek między paleniem i biernym paleniem a rakiem piersi.
Zgromadzono informacje medyczne na temat niemal 80 tysięcy kobiet w wieku 50-79 lat. Wśród tej grupy w okresie dziesięciu lat od czasu trwania badania na raka piersi zachorowało 3250 pacjentek.
Po rozpatrzeniu kwestionariuszy, w których zawarto dokładne informacje na temat palenia papierosów przez uczestniczki, uczeni obliczyli, że u kobiet palących w okresie menopauzalnym i później ryzyko zachorowania na raka piersi jest o 16% wyższe w porównaniu do pań, które nigdy nie paliły. W przypadku pacjentek, które paliły w młodszych latach, ale wyzwoliły się z nałogu, prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu piersi było 9% wyższe.
Największe ryzyko zachorowania na rak piersi zanotowano u pań, które paliły przez ponad pięćdziesiąt lat, a także tych, które zaczęły palić jako nastolatki (nawet jeśli porzuciły nałóg przed okresem menopauzalnym). Podwyższone ryzyko choroby zanotowano też u pań często przebywających w towarzystwie palaczy.