Warto zaznaczyć, że we wdychanym powietrzu znajdują się szkodliwe substancje, na przykład spaliny, alergeny, dym tytoniowy wirusy czy bakterie. To właśnie dzięki płucom i wytwarzanym przez nie śluzie, nie dostają się one do organizmu wcale bądź wnikają do niego w bardzo ograniczonej ilości – podkreśla dr n. med. Maciej Markuszewski z centrum diagnostycznego Affidea.Płuca nie tylko dostarczają tlen, ale dbają także o to, by organizm pozbywał się dwutlenku węgla.
Prawdą jest, że same płuca nie bolą, ponieważ w ich miąższu nie ma zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Nie oznacza to jednak, że chorzy nie odczuwają żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Chorobą mogą zostać bowiem dotknięte otaczające płuca błony i tkanki, które są unerwione – podkreśla dr n. med. Maciej Markuszewski.Na co więc zwrócić uwagę? O rozwijającej się chorobie płuc może świadczyć przewlekły, utrzymujÄ cy siÄ ponad dwa tygodnie kaszel, krwioplucie (nawet jeden epizod), świszczący bądź spłycony oddech, nawracające duszności czy częste infekcje górnych lub dolnych dróg oddechowych. Alarmujące są też bóle i kłucie w klatce piersiowej, również w okolicy barku. Na baczności powinny się mieć także osoby, które przez wiele lat pracowały w warunkach narażających na wdychanie pyłów oraz palacze – to właśnie nałogowe sięganie po papierosy nadal jest główną przyczyną nowotworów płuc. Niebezpieczny jest także długotrwały kontakt z azbestem – ten niegdyś bardzo popularny materiał izolacyjny, to jeden z najczęstszych powodów zachorowań na raka opłucnej.
Byśmy mogli je przeprowadzić, pacjent kładzie się na specjalnym stole wsuwanym do wnętrza tomografu. Tam wokół niego porusza się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie, którego dawka jest zawsze dobierana indywidualnie do pacjenta. W efekcie na monitorze uzyskujemy dokładny obraz badanych tkanek – tłumaczy doktor Markuszewski.Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa kilka minut, dzięki czemu konieczność pozostawania podczas niego w bezruchu nie jest tak uciążliwa, jak na przykład przy wykonywaniu rezonansu magnetycznego, który zwykle trwa kilkadziesiąt minut. Wyniki tomografii są następnie analizowane przez specjalistę, który po postawieniu diagnozy podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu.
Tagi: diagnostyka płuc, choroby płuc, płuca
Zastrzeżenia odpowiedzialności
Podziel się:
Zanieczyszczenie powietrza skutkuje hospitalizacjami z powodu chorób płuc
Nawet niski poziom zanieczyszczeń PM 2,5 jest bardzo szkodliwy dla zdrowia
Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany:
zaloguj się /
zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.
Londzin:
na jakie choroby stosować zioła szwedzkie w postaci nalewki?
właściwości żiół szwedzkich Pokaż pełną treść pytania ›