Badania dowodzą, że niedobór witaminy B12 dotyczy kilkunastu procent ludzi, a u kilkadziesięciu procent jej poziom jest na granicy niedoborów. Tymczasem niedostatki tej witaminy są bardzo groźne dla zdrowia.
![Niedobór B12 jest częsty u seniorów - sprawdź, czy nie dotyczą cię te objawy [Fot. concept w - Fotolia.com] Niedobór B12 jest częsty u seniorów - sprawdź, czy nie dotyczą cię te objawy [Fot. concept w - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Niedobor-B12-jest-czesty-u-seniorow-8211-sprawdz-czy-nie-dotycza-cie-te-objawy_img59ea58f0c357a.jpg)
Witamina B12 pomaga w tworzeniu DNA, ma wpływ na zachowanie zdrowia układu nerwowego oraz krwinek, a także wspiera dostarczanie tlenu do narządów. Kiedy zaś organizm jest pozbawiony dostatecznej ilości tlenu, odczuwa się nieustanne
zmęczenie.
Problem niedoboru witaminy B12 jest powszechny i rzadko rozwiązywany, ponieważ ilość B12 nie jest sprawdzana w rutynowych badaniach krwi i łatwo pomylić objawy niedoboru ze stresem czy odczuwaniem troski.
Najlepszymi źródłami witaminy B12 są mięso, ryby, jaja i nabiał. Oznacza to, że wegetarianie i weganie są najbardziej narażeni niedobór tej substancji. Podobnie rzecz ma się u osób z zespołem jelita drażliwego,
celiakią lub chorobą Crohna - choroby te ograniczają zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych. Poza tym niedostatek B12 często dotyczy też osób zmagających się ze zgagą, ponieważ zwykle stosują one leki obniżające poziom kwasu żołądkowego, a ten jest potrzebny do uwalniania B12 z jedzenia.
Sprawdź, czy nie dotyczą cię te objawy - moga świadczyć o niedoborach witaminy B12.
Zaburzenia nastrojuNiedobór B12 nierzadko objawia się problemami psychicznymi. Niektórzy odczuwają ciągły silny stres, inni płaczą bez powodu, ogólnie rzecz ujmując, pojawiają się symptomy
depresji i
zaburzeń lękowych. Dzieje się tak dlatego, że B12 może wpłynąć na produkcję serotoniny i dopaminy, neuroprzekaźników, które mają związek z regulacją nastroju. Jeśli zatem odczuwa się osłabienie nastroju, a nie ma żadnych oczywistych czynników mogących je wywołać, należy podejrzewać obniżony poziom B12.
Gładki językU osoby z odpowiednią ilością witaminy B12 jezyk jest pełny brodawek, z których część odpowiada rozdrabnianie pokarmu, część zaś ma związek z odczuwaniem smaku. W przypadku osób o niedoborach wspomnianej witaminy brodawki zawierające kubki smakowe często zanikają. Język staje się gładszy, a coś, co kiedyś wydawało się bardzo słone czy pikantne, może być postrzegane jako mdłe.
Mrowienie kończynZbyt mała dawka
B12 może osłabić działanie komórek nerwowych, co może objawić się uczuciem kłucia i mrowienia w rękach i stopach. Takie odczucie może stać się nieustanne, jeśli się nie zareaguje.
Kłopoty z pamięciąUszkodzenia nerwów mózgu mogą powodować problemy z
pamięcią, skonfundowanie, problemy z racjonalną oceną sytuacji. Takie zaburzenia mogą się pogłębiać, aż staną się nieodwracalne. U niektórych ludzi wręcz rozwijają objawy
otępienia.
Celiakia to najpoważniejsza nietolerancja pokarmowa - określa się ją też jako chorobę trzewną. Choroba ta nie jest alergią, z której można się wyleczyć - jest bowiem wywoływana specyficzną odpowiedzią autoimmunologiczną na produkty zawierające gluten. czytaj dalej »
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »