Wyższy poziom określonych składników odżywczych we krwi ma związek z lepszymi połączeniami w mózgu i wyższą wydajnością testów poznawczych u seniorów.
Sprawdzono oddziaływanie 32 kluczowych składników odżywczych w diecie śródziemnomorskiej na lepsze funkcjonowanie mózgu w czasie starzenia się.
Zwrócono szczególną uwagę na kwasy tłuszczowe omega-3 (w rybach, orzechach włoskich i brukselce); kwasy tłuszczowe omega-6 (znajdujące się w
siemieniu lnianym, pestkach dyni, orzeszkach piniowych i pistacjach);
likopen (czerwony pigment w pomidorach, arbuzie i paru innych owocach i warzywach); alfa- i beta-karotenoidy (barwnik słodkich ziemniaków i marchwi); a także witaminy B i D.
Poziom wspomnianych składników mierzono za pomocą biomarkerów, a skuteczność działaniach różnych obszarów mózgu sprawdzano za pomocą obrazowania funkcjonalnym rezonansem magnetycznym.
Odkryto znaczące powiązanie między wyższymi poziomami pewnych biomarkerów składników odżywczych we krwi i zwiększoną wydajnością w testach poznawczych. Składniki odżywcze, które wydawały się najlepiej oddziaływać na mózg, obejmowały: kwasy tłuszczowe
omega-3 i omega-6, karotenoidy, likopen, ryboflawinę, kwas foliowy,
witaminę B12 i
witaminę D.
Różne składniki odżywcze mają wpływ na różne sieci w mózgu. Na przykład, wyższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 przekładał się na pozytywny związek między siecią czołowo-ciemieniową i ogólną inteligencją. Wspomniana sieć poprawia zdolność skupiania uwagi i zachowanie ukierunkowane na cel.
Mechanizmy współpracy grup składników odżywczych pozwalają otrzymać dokładniejszy obraz tego, jak organizm przetwarza te składniki odżywcze i jak mogą wpływać na mózg oraz zdrowie poznawcze - mówi Christopher Zwilling, autor badań.
Na podstawie: Study links nutrient patterns in blood to better brain connectivity, cognition in older adults