Opony i rozkładające się śmieci uwalniają do powietrza maleńkie kawałki plastiku, tworząc rodzaj zanieczyszczenia, który według naukowców z UC San Francisco może powodować choroby układu oddechowego i inne problemy zdrowotne.
Przegląd około 3 tysięcy badań pokazał, że cząsteczki te są związane z szeregiem poważnych problemów zdrowotnych. Należą do nich niepłodność u mężczyzn i kobiet, rak jelita grubego i zaburzenia funkcji płuc. Cząsteczki te mogą również przyczyniać się do przewlekłego zapalenia płuc, które może zwiększać ryzyko raka płuc.
Cząsteczki te mogą również przyczyniać się do przewlekłego zapalenia płuc, co może zwiększać ryzyko raka płuc. - Ten
mikroplastik to zasadniczo zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi, a wiemy, że ten rodzaj zanieczyszczenia powietrza jest szkodliwy - mówi prof. Tracey J. Woodruff, współautor badań.
Małe cząsteczki, duży problem
Mikroplastik ma mniej niż 5 milimetrów - są mniejsze niż ziarenko ryżu - i są wszechobecne w środowisku. Co roku firmy na całym świecie produkują prawie 460 milionów ton plastiku. Prognozuje się, że do 2050 roku liczba ta osiągnie 1,1 miliarda. Głównym źródłem plastiku w powietrzu jest jazda samochodem. Tarcie ściera opony wraz z nawierzchnią drogi, rozrzucając fragmenty plastiku w powietrzu.
- Według nas agencje regulacyjne i politycy powinni rozważyć liczne dowody na szkodliwość mikroplastiku dla zdrowia, w tym
raka jelita grubego i
płuc - mówi dr Nicholas Chartres, współautor badań. Mamy nadzieję, że władze podejmą natychmiastowe działania w celu zapobiegania dalszej ekspozycji na te zanieczyszczenia - dodaje.
Na podstawie:
Microplastics in the Air May Be Leading to Lung and Colon Cancers
Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »