Jeśli musisz sypiać w środowisku, w którym trudno o ciszę, pomocna może być melatonina.
HaĹas powoduje, że nie tylko trudno jest zasnąć, ale i sprawia, że sam sen jest niespokojny i nie tak głęboki. Efektem jest odczuwane już od rana
zmÄczenie i
rozdraĹźnienie. Na szczęście do pewnego stopnia można temu zaradzić - melatonina stanowi w tym wypadku skuteczny środek.
Badania Uniwersytetu Medycznego w Pekinie wykazały, że melatonina jest bardziej skuteczna niż próby izolowania się od świata zewnętrznego dzięki zatyczkom do uszu i maskom na oczy.
Autorzy badania porównywali skuteczność melatoniny z placebo. Okazało się, że, zarówno zażywanie „hormonu snu", jak i z zatyczek do uszu oraz maski na oczy może mieć wpływ na jakość snu na różnych poziomach. W obu przypadkach analizowano aktywność mózgu, ruchy gałek ocznych i napięcia mięśni podczas snu i odkryto, że oba sposoby poprawiają jakość snu. Jednakże wyższe korzyści pod względem liczby przebudzeń, czasu trwania
snu REM oraz poziomu niepokoju dawała
melatonina.
Dyskomfort związany z użyciem zatyczki do uszu i maski na oczy może mieć wpływ na jakość snu, a zjawiska tego nie obserwowano w przypadku melatoniny. Ma ona lepsze działanie pod względem skuteczności i tolerancji u uczestników.
Wyniki badań są dostępne w Critical Care.