Jeżeli jest to możliwe i pozwala na to stan zdrowia prosimy, myjcie się przed wizytą w gabinecie lekarskim - apelują polscy lekarze.
Problem jest niebagatelny, ponieważ 70% lekarzy twierdzi, że brudny, brzydko pachnący pacjent zdarza im się w gabinecie kilka razy w tygodniu lub częściej. 23% ogółu lekarzy skarży się, że tacy pacjenci trafiają do nich co najmniej kilka razy dziennie. Tylko 1% lekarzy twierdzi, że nigdy nie trafiają do nich zaniedbani higienicznie pacjenci. Badanie zostało przeprowadzone przez największy portal dla lekarzy www.konsylium24.pl.
Z badania wynika, że Polacy dbają o stan higieniczny swoich dzieci. Tylko 20% pytanych pediatrów twierdzi, że wiele razy w ciągu dnia trafiają do nich dzieci, których rodzice nie dbają o czystość. Pacjentki wiedzą również, że należy przygotować się do wizyty u ginekologa. W tej grupie tylko 18% lekarzy skarży się na nagminne braki higieniczne swoich pacjentów. Najgorzej prezentują się pacjenci lekarzy rodzinnych - aż co trzeci lekarz rodzinny ma takich zaniedbanych pacjentów w gabinecie co najmniej kilka razy dziennie.
Problem jest szczególnie dokuczliwy w czasie wakacyjnych upałów. Lekarze skarżą się jednak, że dotyczy całego roku, ponieważ np. w zimie pomimo że rzadziej występuje, to trudniej z nim sobie radzić. Jak po takim pacjencie, przy 20 stopniowym mrozie wywietrzyć gabinet, żeby kolejni pacjenci nie mieli pretensji do lekarza, że muszą być badani w oparach smrodu?
Lekarze są świadomi, że nie ma obowiązku przyjmowania nieumytego pacjenta, który nie jest w stanie zagrożenia życia. 37% lekarzy uważa, że takiego pacjenta należy poprosić, aby się umył i dopiero wtedy ponownie zgłosił na wizytę - wynika z badania Konsylium24.pl. 51% lekarzy twierdzi, że należy takiemu pacjentowi zwrócić uwagę. Tylko 8% lekarzy przyjęłoby takiego pacjenta bez zwrócenia uwagi na jego stan higieny.
Najwięcej zwolenników odsyłania brudnych pacjentów do domu jest wśród lekarzy najmłodszych (0-8 lat stażu pracy) - 43% (wśród lekarzy najstarszych - 27%). Lekarze najstarsi (22 lat stażu pracy lub więcej) częściej są zdania, że pacjentowi należy tylko zwrócić uwagę - 57% (wśród lekarzy najmłodszych - 43%).
Lekarze podkreślają, że dbając o osobistą higienę, wielu groźnych chorób można uniknąć. Regularne, częste mycie ciała jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki takich chorób jak grzybice, zatrucia pokarmowe czy infekcje skóry.
www.konsylium24.pl