Z nowych badań wynika, że cztery filiżanki kawy dziennie mogą pomóc zmniejszyć objętość tkanki tłuszczowej.
Według ekspertów z Harvard T.H. Chan School of Public Health
kawa może być pomocna w
odchudzaniu.
W 24-tygodniowych testach wzięło udział ponad sto osób z nadwagą. Jak odkryli - przypadkowo, bowiem ich pierwszym celem było ustalenie, czy kawa ma jakiś wpływ na oporność na
insulinÄ - wypijanie czterech filiżanek kawy z kofeiną dziennie oznaczało 4-procentowe zmniejszenie tkanki tłuszczowej.
Według autorów, istotne jest to, że opisywany efekt nie miał związku z takimi aspektami zmiany stylu życia, jak dieta czy aktywność fizyczna, ale towarzyszył reakcji metabolicznej - szybszej w wyniku dostarczania sobie kawy z zawartością kofeiny. Skukiem tego było szybsze spalanie kalorii.
W ramach testów połowa losowo wybranych uczestników piła co najmniej 4 filiżanki kawy dziennie, pozostali zaś wypijali takie same ilości napoju przypominającego kawę w smaku. Ci pierwsi stracili średnio o 4 proc. więcej tkanki tłuszczowej.
Pytani o przyczynę, autorzy odpowiadają, że przyspieszenie metabolizmu to jedna z prawdopodobnych odpowiedzi, nie bez znaczenia może być jednak także to, że takie ilości kawy mogą nieco tłumić apetyt, więc osoby z „grupy kawowej" mogły po prostu mniej jeść w okreise testów.
Eksperci zaznaczają równocześnie, że raczenie się nadmiernymi dawkami kawy nie musi prowadzić do dalszego spadku na wadze, a na dodatek będzie skutkowało pewnymi nieprzyjemnymi objawami. Ostrzegają też, że zbyt duże ilości kawy wywołują
bóle gĹowy, drżenie, przyspieszenie bicia serca i dolegliwości żołądkowe.
Autorzy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą na dokładniejsze określenie wpływu kofeiny na
metabolizm.
Na temat badań napisano w magazynie American Journal of Clinical Nutrition.
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »