Nawet osoby, których objawy nie spełniają jeszcze kryteriów klinicznej depresji, odnoszą korzyści z działań terapeutycznych.
Przeanalizowano dane z 30 badań. Jak się okazało, ludzie, którzy uzyskali pomoc terapeutyczną, byli znacznie mniej narażeni na rozwój klinicznej
depresji w ciągu pierwszego roku po udziale w terapii.
Do typowych objawów depresji należą: brak motywacji, trudności z zasypianiem, utrata zainteresowania czymkolwiek i uporczywy smutek. Lekarze diagnozują depresję kliniczną, gdy objawy te osiągną określony próg. - Zazwyczaj leczenie depresji rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy objawy spełniają kryteria kliniczne - mówi David Ebert, profesor psychologii na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. - Jednak w ostatnich latach nastąpiła zmiana w myśleniu. Przeanalizowaliśmy badania naukowe na ten temat, aby ustalić, czy wczesne interwencje mogą zapobiegać rozwojowi zaburzeń depresyjnych - dodaje.
Ryzyko depresji niższe o 42 procent
Przeanalizowano trzydzieści badań z udziałem około 3600 osób z grupy leczonej i kontrolnej. Uczestnicy z grupy leczonej byli poddani działaniom terapeutycznym, gdy wykazywali już „subkliniczne objawy". Te interwencje trwały zazwyczaj od sześciu do dwunastu sesji. W ramach takich działań przeprowadzano
terapie behawioralne, szkolenia w zakresie rozwiązywania problemów lub ćwiczenia na lepszy
sen.
W ciągu pierwszych dwunastu miesięcy objawy uczestników zwykle ulegały zmniejszeniu. Ryzyko wystąpienia depresji klinicznej zostało zmniejszone o 42 proc. w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po interwencji w porównaniu z grupą kontrolną. Po 12 miesiącach ryzyko ciągle pozostawało zmniejszone o 33 proc.
Efekt niezależny od czynników takich jak wykształcenie i płeć
- Co ciekawe, skuteczność terapii nie wydawała się zależeć od takich czynników jak wiek, poziom wykształcenia i płeć - mówi prof. Claudia Buntrock, współautorka badań. - Jednak interwencje były generalnie bardziej skuteczne, jeśli uczestnicy nie leczyli się wcześniej na depresję.
- Nasze badania pokazują, że profilaktyka może mieć znaczący wpływ na zdrowie psychiczne - mówi prof. Ebert. W wielu regionach Niemiec popyt na terapię znacznie przewyższa podaż. W rezultacie te koncepcje zapobiegawcze mogą wydawać się niewykonalne. Jednak eksperci uważają, że usługi cyfrowe, między innymi, mogą stanowić rozwiązanie. Wczesne działania pozwoliłyby zapobiec rozwojowi depresji klinicznej u osób z łagodniejszymi objawami.
Na podstawie: Early therapies protect against depression
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »