Na Uniwersytecie Kalifornijskim odkryto, że u kobiet, które postrzegają siebie jako samotne, aktywne były obszary mózgu związane z apetytem i motywacją do jedzenia, zwłaszcza gdy pokazywano im zdjęcia wysokokalorycznych potraw, takich jak produkty zawierające cukier. Ta sama grupa kobiet cechowała się też niezdrowymi zachowaniami żywieniowymi i złym stanem zdrowia psychicznego.
Eksperci postanowili zbadać negatywne skutki samotności, zwłaszcza że wielu ludzi ciągle pracuje zdalnie po pandemii Covid-19. Oceniono, jak oddziałuje na mózg izolacja społeczna, i nawyki żywieniowe, a także jak kształtuje się przy tym zdrowie psychiczne.
Jakkolwiek wiadomo, że otyłość ma związek z depresją i
stanami lękowymi oraz że objadanie się jest mechanizmem radzenia sobie z
samotnością, teraz postanowiono zbadać ścieżki mózgowe powiązane z tymi uczuciami i zachowaniami.
Jak odkryto, kobiety, które odznaczały się wyższym poziomem izolacji społecznej, miały zazwyczaj większą masę tłuszczową, niższą jakość diety, większy
apetyt, jadły w oparciu o poczucie nagrody i nie kontrolowały swojego jedzenia, a także cechowały się wysokim poziomem lęku i objawów
depresji.
Uczestniczkom pokazano zdjęcia żywności i innych produktów, słodkich i pikantnych produktów oraz różnych przedmiotów niezwiązanych z jedzeniem. Skany MRI rejestrowały aktywność mózgu uczestników podczas oglądania tych obrazów.
W mózgach kobiet, które postrzegały siebie jako samotne, zaobserwowano nasiloną aktywację w obszarach związanych z większym apetytem na słodycze oraz zmniejszoną aktywację w obszarach związanych z samokontrolą zachowań żywieniowych.
- Kiedy ludzie są samotni, to coś więcej niż tylko odczucie; zniekształceniu ulegają wówczas informacje na temat tego, co jedzą i jakie mają łaknienie, zwłaszcza niezdrowej żywności - mówi dr Arpana Gupta.
- Jeśli masz większy apetyt, jesz więcej i możesz mieć nasilone poziomy lęków lub depresji, a to z kolei prowadzi do dalszego objadania się. W efekcie mamy do czynienia z błędnym kołem niezdrowego odżywiania się i objawów psychicznych - dodaje Xiaobei Zhang, współautorka badań.
Holistyczne interwencje umysł-ciało mogą być rozwiązaniem pozwalającym na wyrwanie się z tego błędnego koła. Przykładami mogą tu być świadomość samotności i - w zależności od osoby - poszukiwanie kontaktu z innymi lub praktykowanie współczucia wobec samej siebie.
- Poza tym zamiast sięgać po bardzo uzależniające, słodkie i wysokokaloryczne jedzenie, na które masz ochotę, może spróbuj zamiast tego wybierać zdrową żywność - dodaje Gupta.
Na podstawie: Feeding the lonely brain
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »