Dojrzali ludzie także mogą być w świetnej formie. Sfera aktywności fizycznej i światowego sportu nie należy już jedynie do młodych. Wiek, przynajmniej do pewnego stopnia, nie musi być przeszkodą w osiąganiu najlepszych rezultatów. Coraz dłużej można cieszyć pełną sprawnością i z powodzeniem konkurować z młodszymi.
![Jak osiągnąć dobrą formę w dojrzałym wieku [© sculpies - Fotolia.com] Jak osiągnąć dobrą formę w dojrzałym wieku](http://www.senior.pl/Jak-osiagnac-dobra-form-w-dojrza-ym-wieku_leadimg06874c2b9cbbda17444892ea2b1530b8.jpg?1311377790)
42-letni Darren Clarke wygrał British Open Golf Championship. Jeśli ktoś będzie argumentował, że golf nie należy do najbardziej wyniszczających kondycyjnie sportów, oto inny przykład: 38-letnia Paula Radcliffe będzie walczyć o złoty medal olimpijski w maratonie, startować zamierza też 39-letnia Mara Yamauchi.
W tym roku 41-letnia Kimiko Date-Krumm świetnie radziła sobie w Wimbledonie, a przecież tenis, to sport, w którym triumfy święcą głównie zawodnicy przed 25 rokiem życia. Warto też zauważyć, że dziś do piątej niemal dekady piłkarze pozostają aktywnymi graczami. Podobnie rzecz ma się z kolarzami, można przywołać Lance'a Armstronga, który w wieku 39 lat z dobrym wynikiem przejechał Tour de France.
Jaki jest zatem sekret dobrej kondycji fizycznej w dojrzałych latach? Czy to w ogóle sekret, czy też konsekwencja w postępowaniu zgodnie z powszechnie dostępną wiedzą? Co składa się na utrzymanie dobrej formy? Oto kilka czynników, które mają wpływ na wydolność organizmu.
Konsekwencja
Poprzez konsekwentne utrzymanie i testowanie poziomu sprawności organizmu jest się w stanie utrzymać to, co się dotychczas osiągnęło. Takie ustalenia stoją w sprzeczności z przekonaniem, że w trzeciej lub czwartej dekadzie następuje nieuchronny spadek możliwości fizycznych. Tymczasem mają one zastosowanie bez względu na to czy ktoś stara się o olimpijskie złoto, czy też po prostu chce życia w dobrym zdrowiu. Wysiłki w zachowaniu dobrej formy nie idą na marne, zapewniają instruktorzy. Trening przynosi efekty, ale trzeba na nie cierpliwie czekać.
Jedne z badań wykazały, że możliwy jest „naturalny" spadek wydolności układu krążenia w dojrzałym wieku w porównaniu do trzeciej dekady życia o około 5%, więc możliwości organizmu pozostają znaczne. Jedyna niezależna od nas rzecz, która zmniejsza nasze zdolności fizyczne, to uraz i prawdą jest, że wraz z wiekiem jego prawdopodobieństwo rośnie. To dlatego rekomenduje się, by przed ćwiczeniami zrobić porządną rozgrzewkę.
Dieta
Wiedza na temat żywności jest dziś większa niż kiedykolwiek wcześniej Sportowcy stosują dietę bogatą w białka, węglowodany o umiarkowanym indeksie glikemicznym i dobre tłuszcze. Ważna jest świadomość szkodliwego wpływu nadmiaru alkoholu, kofeiny oraz cukrów. Przez usunięcie lub regulację odpowiednich składników diety jesteśmy w stanie sprawić, by nasze komórki nadal normalnie regenerowały się, a organizm funkcjonował „na wysokich obrotach".
Skupienie Wraz z wiekiem u wielu ludzi zwiększa się poziom koncentracji, poczucie celu i cierpliwość, dzięki którym treningi stają się regularniejsze i efektywniejsze niż w przypadku ludzi młodych. Silna jest też motywacja ludzi dojrzałych, którzy podejmują cwiczenia. Kobiety chcą jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem, mężczyźni utrzymać wysoką sprawność i siłę.
Jak widać, wiek może być sprzymierzeńcem w aktywnym spędzaniu czasu i dbałości o sylwetkę oraz zdrowie. Dowodem na efektywność treningów także w starszym wieku są ludzie, którym figury zazdrości nawet młodzież. Przykładem może Ernestine Shepherd z Baltimore, która została uznana za najstarszą kulturystkę na świecie i którą wpisano do Księgi rekordów Guinnessa. 73-letni Ian Smith bierze udział w zawodach w kulturystyce. Niemniej inspirującą postacią jest 90-letni Charles Eugste, który z dumą pokazuje wypracowane na siłowni mięśnie. Jak powiedział Eugste, w wieku 85 lat krytycznie spojrzał na siebie w lustrze i nie spodobało mu się to, co zobaczył, więc postanowił praktykować kulturystykę. Dziś może pochwalić się wspaniałą sylwetką.
Dobry trening Trzeba wiedzieć, ile powtórzeń wykonywać, jaki trening stosować i dlaczego. Dzięki danym uzyskanym m. in. poprzez stosowanie najnowszych technologii, obecnie nasze programy treningu są bardziej uporządkowane i dokładniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dostępnych jest mnóstwo informacji na temat ćwiczeń i wszelkiego rodzaju sportów - są łatwo osiągalne, często podane w lekkiej, łatwej formie. Nigdy dotychczas tak wielu ludzi nie było tak dobrze przygotowanych do podjęcia przemyślanej aktywności fizycznej. To oczywiście nie wyjaśnia wzrostu problemu otyłości na całym świecie - dziś mamy do czynienia z podziałem populacji na grupę świadomą istoty dbałości o siebie i tych, którzy nie rozumieją konieczności dbania o siebie.