W ciagu ostatnich dwóch dekad zmniejszyła się częstość rozwoju demencji (w pewnym wieku), a wpływ na to miał określony styl życia i lepsza edukacja.
![Jak nie zachorować na demencję? Zmień styl życia [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Jak nie zachorować na demencję? Zmień styl życia [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Jak-nie-zachorowac-na-demencje-Zmien-styl-zycia_img56b92a247181a.jpg)
Częstość występowania takich chorób mózgu, jak
choroba Alzheimera, zmniejszyła się o ponad 22 procent w ciągu 20 lat wobec lepszej edukacji i zdrowszego stylu życia.
Uczeni z Uniwersytetu w Cambridge przeanalizowali częstość występowania
demencji w trzech regionach Anglii porównując te dane z informacjami na temat choroby sprzed 20 lat. Osoby urodzone później w minionym stuleciu mają niższe ryzyko rozwoju demencji niż osoby urodzone wcześniej, mówią autorzy analiz. Zmniejszenie to może być wynikiem poprawy warunków życia i edukacji oraz lepszego zapobiegania i leczenia przewlekłych chorób naczyniowych, dodają eksperci.
Przejrzano pięć badań i odkryto, że żadne nie wskazywało na istotny wzrost diagnoz demencji. Albo ich liczba była stabilna, albo zmnieszyła się i to pomimo
starzenia się społeczeństwa. Ogólnie rzecz ujmując, prawdopodobieństwo rozwoju demencji zmniejszyło się o 22 procent.
Jednym z istotych czynników mających wpływ na rozwój demencji jest styl życia. Regularne ćwiczenia, niskie spożycie
alkoholu i niepalenie znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na demencję naczyniową i chorobę Alzheimera. Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, zwłaszcza jeśli u innych członków rodziny rozwinęłą się ta choroba.
Wato dodać jednak, że chociaż odsetek chorych na demencję w populacji osób powyżej 65 roku spada, liczba przypadków choroby jest podobna, a to ze względu na fakt, że obecnie pacjenci z demencją żyją dłużej.
Ustalenia przedstawiono na corocznym spotkaniu American Association for the Advancement of Science.
Na podstawie: Improved lifestyle slashes risk of developing dementia by 22pc
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »