Umiarkowane spożycie jajek może zwiększyć ilość zdrowych dla serca metabolitów we krwi.
Codzienne serwowanie sobie nie więcej niż jednego jaja może pomóc obniżyć ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Jajka są obfitym źródłem
cholesterolu, ale zawierają również liczne składniki odżywcze. Badania sprzed kilku lat pokazały, że codzienne jedzenie jaj może zmniejszyć ryzyko chorób serca i
udaru mózgu. Aby to lepiej zrozumieć, sprawdzono, w jaki sposób produkty te wpływają na markery zdrowia układu krążenia we krwi.
- Niewiele wiadomo było, jaką rolę odgrywa metabolizm cholesterolu w osoczu w związku między jedzeniem jaj i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych - wyjaśnia Lang Pan z Uniwersytetu Pekińskiego.
Zmierzono poziom kilkuset metabolitów w próbkach osocza pobranych z krwi kilku tysięcy uczestników. 24 metabolity miały związek z jedzeniem jaj.
Osoby, które w codziennym menu umieszczały umiarkowaną ilość
jajek, miały we krwi wyższy poziom białka o nazwie apolipoproteina A1, które jest budulcem lipoproteiny o dużej gęstości (HDL), znanej również jako „dobry cholesterol". HDL pomaga usuwać
cholesterol z naczyń krwionośnych, a więc chroni przed ich blokowaniem, które może prowadzić do
zawału serca i udaru mózgu.
Ponadto zidentyfikowano 14 metabolitów powiązanych z chorobami serca. Odkryto, że ludzie, którzy jedli mniej jajek, cechowali się niższym poziomem korzystnych metabolitów i wyższą ilością szkodliwych metabolitów we krwi w porównaniu z osobami, które regularnie jadły posiłki z zawartością jaj.
- Potrzebne są dalsze badania, aby zweryfikować rolę, jaką metabolity lipidów odgrywają w związku między spożyciem jaj a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych - mówi prof. Canqing Yu z Uniwersytetu Pekińskiego.
Na podstawie: How eating eggs can boost heart health
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »