Nie zawsze doceniamy jak ważnym organem jest wątroba. A jest głównym narządem przemiany materii w ustroju człowieka - to niezwykle pracowite laboratorium włączone między układ trawienia i krążenia, spełniające około 500 istotnych funkcji. Od sprawności wątroby uzależniona jest sprawność układu trawienia i krążenia, a tym samym całego organizmu.
Wątroba waży około 1,5 kg. Jej komórki produkują bezustannie żółć, która zbierana jest przez sieć delikatnych kanalików, uchodzących do dużego przewodu, którym żółć doprowadzana jest do woreczka żółciowego, stanowiącego jej magazyn. Aby wątroba prawidłowo funkcjonowała, należy zwracać uwagę głownie na to: co i jak się spożywa, i jaki prowadzi się tryb życia. Większość z nas zbytnio obciąża ją nadmiarem tłuszczu, alkoholu i ciężkostrawnymi posiłkami.
Posiłki należy właściwie przyrządzać i tak samo spożywać, tzn. jeść bez pośpiechu, dobrze żuć kęsy, nie żywić się monotonnie, spożywać owoce i warzywa w postaci surowej. Warto też dbać o zróżnicowaną, urozmaicona dietę, ograniczyć pokarmy przesłodzone i przesolone. Mięsa i ryby chude powinny być gotowane w wodzie lub na parze, a stosowanych tłuszczów nie należy poddawać wysokim temperaturom. Do zagęszczania potraw warto używać zawiesiny z mąki na mleku. Trzeba też wykluczyć lub ograniczyć zasmażki pikantne przyprawy, ocet, musztardę.
Obecnie w aptekach są dostępne bez recepty preparaty, którymi możemy wspomagać wątrobę. Często występującym w nich składnikiem jest sylimaryna - wyciąg z owocu ostropestu, zawiera pochodne flawonolu. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, chroni komórki wątroby przed działaniem związków toksycznych.