Przesiadywanie przed telewizorem nie służy zdrowiu i to nie tylko fizycznemu, okazuje się, że może prowadzić do depresji. Jak wynika z badań opublikowanych w American Journal of Epidemiology, kobiety, które ćwiczyły, miały o 20% niższe ryzyko depresji niż panie z rzadka podejmujące trening. Ponadto im więcej godzin uczestniczki badań spędzały przed telewizorem, tym większe notowano u nich prawdopodobieństwo objawów choroby.
![Długie oglądanie telewizji prowadzi do depresji [© Evelyn Theis - Fotolia.com] Długie oglądanie telewizji prowadzi do depresji](http://www.senior.pl/D-ugie-ogladanie-telewizji-prowadzi-do-depresji_leadimgf71f7c2dbb0fa20135872d5b9fd46fdf.jpg?1321466294)
Do analiz wzięto dane ponad 50 tysięcy kobiet, które w ramach U.S. Nurses' Health Study wypełniły szczegółowy kwestionariusz. W 1992 roku panie podały informacje o tym, ile czasu w tygodniu poświęcały na oglądanie telewizji, a także jak często jeździły na rowerze, spacerowały, biegały, bądź pływały.
Dociekania przeprowadzono biorąc pod uwagę jedynie uczestniczki, u których na początku badania nie zanotowano symptomów depresji.
Po uwzględnieniu różnych czynników, takich jak ogólny stan zdrowia i styl życia, w tym m. in. palenie papierosów, zaobserwowano, że panie, które ćwiczyły najdłużej (90 minut lub dłużej każdego dnia) miały o 20% niższe ryzyko depresji niż kobiety, których aktywność fizyczna trwała do 10 minut dziennie.
Ponadto kobiety, które oglądały trzy lub więcej godzin telewizji dziennie, były o 13 procent bardziej narażone na zachorowanie na depresję niż te, które rzadko przesiadywały przed ekranem telewizora.
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »