Regularne drzemki maja związek z wyższym ryzykiem nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu.
![Częste drzemki wskazują ryzyko nadciśnienia i udaru? [fot. Dechathorn Amatayakun z Pixabay] Częste drzemki wskazują ryzyko nadciśnienia i udaru? [fot. Dechathorn Amatayakun z Pixabay]](http://www.senior.pl/Czeste-drzemki-wskazuja-ryzyko-nadcisnienia-i-udaru_img60b3f5418abbc.jpg)
W Chinach sprawdzono, czy częste
drzemki mogą być potencjalnym czynnikiem ryzyka
nadciśnienia tętniczego i/lub
udaru.
- Wyniki te są szczególnie interesujące, ponieważ miliony ludzi regularnie, a nawet codziennie, drzemiąe- mówi prof. E Wang z Xiangya Hospital Central South University.
Analizowane dane dotyczyły ponad pół miliona ludzi w wieku 40 - 69 lat. Regularnie pobierano od uczestników krew, mocz i ślinę, a także informacje o ich stylu życia, w tym, o tym, jak często drzemali.
Oto kilka najważniejszych ustaleń:
- Najczęściej regularnie drzemali mężczyźni i osoby o niższym poziomie wykształcenia, niższym poziomie dochodów, palacze, ludzie codziennie sięgający po alkohol, a także ci, którzy zmagali się z bezsennością, chrapali i lubili późno chodzić spać;
- W porównaniu z osobami, które deklarowały, że nigdy nie drzemały, ci, którzy codziennie udawali się na drzemki, mieli o 12 proc. wyższe prawdopodobieństwo nadciśnienia tętniczego i o 24 proc. wyższe ryzyko udaru;
- Uczestnicy w wieku poniżej 60 lat, którzy często drzemali, odznaczali się o 20 proc. wyższym zagrożeniem nadciśnieniem tętniczym w porównaniu z osobami w tym samym wieku, które nigdy nie drzemały. Wśród ludzi po 60-tce regularna drzemka wiązała się z o 10 proc. wyższym ryzykiem nadciśnienia w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie sypiali w dzień. Jak odkryto również, osoby często drzemiące miały genetyczne predyspozycje do nadciśnienia.
- Chociaż drzemka sama w sobie nie jest szkodliwa, wiele osób sypia w dzień ze względu na niedostateczny odpoczynek w nocy. Kiepski nocny sen zaś wiąże się ze słabszym zdrowiem, a drzemki nie wystarczą, aby to zrekompensować - mówi dr Michael A. Grandner, ekspert ds. snu. - Wyniki tego badania są zgodne ze wcześniejszymi odkryciami, które ogólnie pokazują, że częstsze drzemki zbiegają się ze zwiększonym ryzykiem problemów ze zdrowiem serca i innymi kłopotami zdrowotnymi - dodaje.
Na podstawie: Study shows link between frequent naps and high blood pressure
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »