Strona głównaZdrowieCzerwone i przetworzone mięso sprzyja cukrzycy

Czerwone i przetworzone mięso sprzyja cukrzycy

Jedzenie mięsa, szczególnie przetworzonego i czerwonego, wiąże się z wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2.
Czerwone i przetworzone mięso sprzyja cukrzycy [fot. tomwieden from Pixabay]
Analiza danych 1,97 miliona ludzi pokazała, że przetworzone i czerwone mięso sprzyja rozwojowi cukrzycy. Globalna produkcja mięsa gwałtownie wzrosła w ostatnich dekadach, a jego spożycie przekracza wytyczne dietetyczne w wielu krajach. Wcześniejsze testy wskazały, że wyższe większa ilość tego produktu w diecie wiąże się z podwyższonym ryzykiem cukrzycy typu 2, ale wyniki były niejednoznaczne.

Drób, np. kurczak, indyk lub kaczka, często są uważane za alternatywę dla przetworzonego lub nieprzetworzonego czerwonego mięsa.

Teraz postanowiono ustalić związek między ilością przetworzonego i nieprzetworzonego czerwonego mięsa oraz drobiu a cukrzycą typu 2. Na University of Cambridge przeanalizowano 31 badań z 20 krajów. Uwzględniono też takie czynniki, jak wiek, płeć, obecność innych chorób, ilość dostarczanych kalorii i wskaźnik masy ciała.

Jak odkryto, jedzenie 50 gramów przetworzonego mięsa dziennie - co odpowiada 2 plasterkom szynki - wiąże się z o 15 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu następnych 10 lat. Jedzenie 100 gramów nieprzetworzonego czerwonego mięsa dziennie - co odpowiada kawałkowi steka - wiąże się z 10 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.

100 gramów drobiu w diecie dziennie wiązało się z o 8 proc. wyższym ryzykiem cukrzycy, ale gdy wzięto pod uwagę różne czynniki, związek choroby z jedzeniem drobiu stał się słabszy, a z przetworzonym i nieprzetworzonym mięsem pozostawał bez zmian.

- Nasze badania dostarczają jak dotąd najbardziej kompleksowych dowodów na związek między jedzeniem przetworzonego i nieprzetworzonego czerwonego mięsa a wyższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 w przyszłości. Potwierdzają one zalecenia dotyczące ograniczenia ilości wspomnianego mięsa, by zmniejszyć ilość przypadków cukrzycy typu 2 w populacji - mówi profesor Nita Forouhi z University of Cambridge.

Na podstawie: Red and processed meat consumption associated with higher type 2 diabetes risk, new study in two million people finds

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy
Blog