Chodzenie na dwuminutowy "spacer" co godzinę zmniejsza ryzyko wcześniejszego zgonu o 33 procent.
![2 minuty spaceru co godzinę zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci [© Olesia Bilkei - Fotolia.com] 2 minuty spaceru co godzinę zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci [© Olesia Bilkei - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/2-minuty-spaceru-co-godzine-zmniejszaja-ryzyko-przedwczesnej-smierci_img556586176c3c5.jpg)
Uczeni z University of Utah School of Medicine w Salt Lake City (USA) odkryli, że ci, którzy nie mają okazji (czasu, możliwości, etc.) do regularnego treningu, mogą zrekompensować ryzyko związane z
siedzącym trybem życia dzięki kilku minutom aktywności co godzinę. Dobre efekty daje np. chodzenie czy zajęcie się
ogrodnictwem.
W badaniach wzięło udział 3.626 osób, które na prośbę uczonych nosiły akcelerometry w celu pomiaru intensywności ćwiczeń wykonywanych codziennie. Po okresie trzech lat okazało się, że w przypadku ludzi prowadzących siedzący tryb życia, aktywność poniżej dwóch minut na godzinę nie przyniosła żadnych korzyści. Jeśli jednak wysiłek fizyczny trwał co najmniej 120 sekund, oznaczał zmniejszenie o 33 procent ryzyka zgonu w trakcie badań.
Jak wiadomo z dotychczasowych testów, nawet krótkie spacery powtarzane kilka razy w ciągu tygodnia, pomagają spalać kalorie. Obliczono, że chodzenie przez dwie minut co godzinę przez 16 godzin dziennie, pozwala zużyć 400 kcal na tydzień, a to jest zbliżone do rekomendowanych 600 kcal traconych tygodniowo poprzez umiarkowaną
aktywność fizyczną. Stąd wiadomo, że nawet niezbyt intensywne ćwiczenia mogą mieć pozytywny wpływ na organizm.
- Ćwiczenia są świetne, ale rzeczywistość jest taka, że rekomendacje wydają się mocno ograniczające. Nasze badanie sugeruje, że nawet drobne zmiany mogą mieć wielki wpływ - mówi Tom Greene, współautor testów.
Na podstawie tych wyników można stwierdzić, że dodanie dwóch minut
spaceru na każdą godzinę oznacza 2,5 godziny umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu. A że warto, wiadomo dzięki temu, że umiarkowane ćwiczenia wzmacniają serce, mięśnie i kości przydają innych korzyści prozdrowotnych.
Wyniki badań opublikowano w Clinical Journal of the American Society of Nephrology.