Im jesteśmy starsi tym mniej pokarmu potrzebujemy, ale za to bogatego w witaminy i składniki odżywcze. Odpowiednia dieta może nam odjąć kilka lat i polepszyć nasze samopoczucie oraz sprawić, że będziemy lepiej wyglądać, a nasz organizm będzie zdrowszy.
![10 produktów przedłużających młodość [© Elenathewise - Fotolia.com] 10 produktów przedłużających młodość [© Elenathewise - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/10-produktow-przedluzajacych-mlodosc_img4d8c70aa48e47.jpg)
Oto kilka produktów bogatych w substancje odżywcze:
1. Brązowy ryżWielu z nas chce unikać za wszelką cenę węglowodanów z powodu ich złej reputacji, jako tych, które powodują tycie. Jednak zapominamy, że są one ważnym źródłem energii. Zaleca się więc spożywanie całych różnorodnych ziaren takich jak np. brązowy ryż, chleb pełnoziarnisty lub płatki żbożowe. Dostarczą one naszemu organizmowi niezbędnego błonnika. Pomogą także zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi, ryzyko zawału serca, niebezpieczeństwo powstania kamieni w woreczku żółciowym i wielu innych schorzeń.
2. JajkaMimo wielu negatywnych opinii na temat jaj, dotyczących szczególnie ich powiązań z cholesterolem, produkt ten jest w istocie niezwykle ważny dla naszego organizmu. Jajka są doskonałym źródłem protein i luteiny, które chronią nasze oczy przed różnymi chorobami w tym również kataraktą(zaćmą). Badania pokazują, że wpływają one znacząco także na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału serca lub wylewu, a najnowsze odkrycia dowiodły, iż spożywanie 6 jaj tygodniowo może obniżyć ryzyko wystąpienia raka piersi o 44 proc. Obecnie opinie dietetyków są takie, że jajka nie są przyczyną podwyższenia poziomu cholesterolu, gdyż organizm wytwarza go sam z nasyconych tłuszczów, a nie z pokarmów takich jak jajka.
3. MlekoZ wiekiem zapotrzebowanie na wapń rośnie. Zaleca się więc picie jak największych ilości niskotłuszczowego mleka, które bogate w wapń ma olbrzymi wpływ na stan naszych kości, a także zapobiega osteoporozie. W związku z tym powinniśmy dziennie pić dwie szklanki chudego mleka krowiego, chudego jogurtu lub bogatego w wapń soku owocowego.
4. SzpinakSzpinak ma więcej składników odżywczych niż wiele innych podobnych rodzajów pokarmów. Jest źródłem żelaza, witaminy C, A i K, a także przeciwutleniaczy, które zmniejszają ryzyko zawału i wylewu. Szpinak ma także działanie zapobiegające osteoporozie i artretyzmowi. Podobnie jak jajka jest dobrym źródłem lutein pozytywnie wpływających na oczy.
5. BananyBanany to bogate źródło potasu, o czym świadczy fakt, że już jeden taki owoc dostarcza aż 467 miligramów tego składnika. Potas jest niezwykle ważny dla naszych mięśni(również serca), w celu utrzymania ich sprawności i siły. Banany są bogate w błonnik, który zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i ma działanie zobojetniające przez co skutecznie łagodzi objawy zgagi. Ponadto wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.
Przepis na udane śniadanie to posiekane banany z owsianką, lub koktajl mleczny(mleko niskotłuszczowe) z bananami. Można też korzystać z innych bogatych w potas pokarmów takich jak np.: soczewica, sardynki, lub suszone morele.
6. KurczakJest to jedno z najzdrowszych rodzajów mięsa. Szczególnie polecana jest pierś, która jest najmniej tłusta. Należy pamiętać by spożywać kurczaka bez skórki.
Kurczak to bogate źródło protein. Zapobiega on ubytkowi masy kostnej i jest źródłem selenu, który z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia raka. Ponadto, kurczak pełen jest witaminy B, która nie tylko dodaje nam energii, ale również zwiększa wydolność naszego mózgu.
7. ŁosośJest doskonałym źródłem tłuszczów omega-3, które pomagają w redukcji cholesterolu, zapobiegają powstawaniu niektórych nowotworów i tworzeniu sie zakrzepów krwi. Badania pokazały również, że łosoś zapobiega depresji i utracie pamięci. Jest także doskonałym źródłem niacyny, która chroni przed Alzheimerem.
Poleca się jedzenie łososia (świeży lub konserwowy) conajmniej trzy razy w tygodniu. Inne źródło omega-3 to np. orzechy włoskie.
8. JagodyTe małe owoce są pełne składników odżywczych. Zawierają w sobie mnóstwo przeciwutleniaczy, które zapobiegają wielu chorobom oczu takim jak np.: jaskra, katarakta, a także zmniejszają ryzyko powstawania hemoroidów, wrzodów żołądka, chorób serca i nowotworów.
Jagody zmniejszają uszkodzenie mózgu spowodowane wylewem i są skutecznym środkiem podczas biegunki lub zaparcia.
9. ZiołaZ wiekiem nasz zmysł smaku słabnie. Zaczynamy wtedy używać więcej soli, która niestety jest bardzo szkodliwa i zwiększa ciśnienie krwi. Zamiast soli zaleca się używanie ziół, które o wiele lepiej podkreślą walory smakowe naszych dań, a dodatkowo nie wpłynął negatywnie na nasze zdrowie. Zamiast ziół świeżych, możemy używać też suchych z torebki.
10. CzosnekTa mała roślina kryje w sobie ogromny potencjał. Zmniejsza ryzyko powstania raka, chorób serca, redukuje niebezpieczeństwo wylewu. Ma działanie przeciwzapalane, pomagające zmniejszać ból oraz obrzęk powstały w wyniku osteoartretyzmu i artretyzmu reumatoidalnego. Polecany jest także chorym na cukrzyce. Alternatywą dla ludzi nie znoszących zapachu czosnku są tabletki czosnkowe o podobnym działaniu.
na podstawie: www.thirdage.com